Mary Klak – bezwstydnych kilka słów o sobie;)

Lubię dobrą muzykę, nigdy nie ograniczały mnie gatunki:) Jako dziennikarka muzyczna nasłuchałam się wiele i jeszcze trochę. Cenię sobie piosenki, ale i nowatorskie formuły. Lubię zarówno Sinatrę, Piaff czy Monroe jak i Marvina Gaye’a, Steviego Wondera czy Prince’a. Absolutnie uwielbiam miękkość lat 60-tych, brzmienie gitar lat 70-tych i piosenkowość lat 80-tych.
http://www.youtube.com/watch?v=_Iwh0gUnfew

Jestem ostatnim rocznikiem starego ustroju, a więc wyrastanie w latach 90-tych sprzyja mojemu prezentowaniu tych nieco kiczowatych piosenek – East 17, C&C Music Factory, NKOTB – sentyment jest a i moc jest.
http://www.youtube.com/watch?v=6T-lfYbo2ZI
Ponadto uwielbiam melodie, stąd często sięgam do retro brzmień zarówno swingowych a także tych z walcem i tango w podszewce. W moim rodzinnym domu słuchało się z jednej strony Alicji Majewskiej, Andrzeja Zauchy czy Marka Grechuty a z drugiej Beatlesów, Milesa Davisa czy Sztywnego Pala Azji. Do dziś odtwarzam czarne płyty kultowych polskich zespołów tj. Tilt, Brygada Kryzys, Aya RL, Republika, Maanam czy T.Love i Kult.
http://www.youtube.com/watch?v=_dq1dv6xY6w
Lubię końcówkę lat 90-tych w polskiej muzyce, wtedy to pojawiły się one: Edyta Bartosiewicz, Kasia Kowalska, Kayah, Justyna Steczkowska czy Anna Maria Jopek.
Wtedy też pojawili się oni tacy jak: Myslovitz czy Pogodno i nic już nie było takie samo.

Przełom tysiącleci to także pierwsze programy na MTV i oczy szeroko otwarte na Blur, Beastie Boys, Public Enemy, Lenny’ego Kravitza – jego dredy, czy Alanis Morissette i jej, dziś powiedzielibyśmy hipsterską, czerwoną czapkę.

To też zachwycające: Fugees, Jamiroquai, Nirvana, Radiohead, 2Pac czy soundtracki do Pulp Fiction, Romeo & Julia. Przełom wieków i wieku to także oglądanie Beavisa i Buttheada, Raya Cokesa i 3 from 1.


W tych czasach oglądało się także „Przystanek Alaska” z milczącą Marylin i irytującym Dr. Fleischmanem, ponadto marzyło się o „Damn Good Coffee” takiej, jaką zwykł pijać agent Cooper z Twin Peaks.

90-te i początek nowego tysiąclecia to też świetne polskie debiuty i pierwsze filmowe realizacje. Niezapomniane „Niektóre gatunki dziewic”, „Patrzę na Ciebie Marysiu”, „Torowisko” czy „Przystań” – napatrzył się wtedy człowiek na wzrastające w mocy: Ostaszewską, Olszówkę, Ostałowską, Cielecką w „Pokuszeniu”.

Dziś często jeżdżę do Berlina, patrzę, słucham, oddycham. Anno Domini 2013 chętnie się dzielę piosenkami spod znaku: 4AD, Get Physical, Pets Recordings, !K7, Sonar, Your Mama’s Friend, Monkey Town Records, Tru Thoughts, Ninja Tune, Motown, Blue Note.


Cytując:

Namnożyło sie tych postaci, stoją ogromnym tłumem a wszystko to Ty, a wszystko to Ty”

M.Grechuta „Motorek”

 

Zapraszam:)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powrót na górę